تبلیغات
اداره تبلیغات اسلامی ماکو - زندگینامه‌ی حضرت آیت‌الله‌العظمی سید علی خامنه‌ای
 
رهبر انقلاب اسلامی ایران

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif  سید على حسینی خامنه‌اى فرزند مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج سید جواد حسینى خامنه‌اى، در سال ۱۳۱۸ شمسی برابر با ۱۳۵۸ قمرى در مشهد مقدس چشم به دنیا گشود. او دومین پسر خانواده بود و زندگى مرحوم سید جواد خامنه‌اى هم مانند بیشتر روحانیون و مدرسان علوم دینى، بسیار ساده: «پدرم روحانى معروفى بود، اما خیلى پارسا و گوشه‌گیر [...] زندگى ما به‌سختى مى‌گذشت. من یادم هست شب‌هایى اتفاق مى‌افتاد كه در منزل ما شام نبود. مادرم با زحمت براى ما شام تهیه مى‌كرد. [...] آن شام هم نان و كشمش بود.»
منبع:http://farsi.khamenei.ir
خانه‌اى كه خانواده‌ی سید جواد در آن زندگى مى‌كردند در یكی از محله‌های فقیرنشین مشهد بود: «منزل پدرى من كه در آن متولد شده‌ام، تا چهار پنج سالگى من، یك خانه‌ی  ۶۰ ـ ۷۰  مترى در محله‌ی فقیرنشین مشهد بود كه فقط یك اتاق داشت و یك زیرزمین تاریك و خفه‌اى! هنگامى كه براى پدرم میهمان مى‌آمد -و معمولاً پدر بنا بر این كه روحانى و محل مراجعه مردم بود، میهمان داشت- همه‌ی ما باید به زیرزمین مى‌رفتیم تا مهمان برود. بعد عده‌اى كه به پدر ارادتى داشتند، زمین كوچكى را كنار این منزل خریده به آن اضافه كردند و ما داراى سه اتاق شدیم.»

رهبر انقلاب از دوران كودكى در خانواده‌اى فقیر اما روحانى پرورش یافتند و از چهار سالگى به همراه برادر بزرگشان سید محمد برای یادگیری الفبا و قرآن مجید، به مكتب‌خانه رفتند و پس از آن در مدرسه‌ی تازه‌تأسیس اسلامى «دارالتعلیم دیانتى» ثبت نام كردند و دوران تحصیل ابتدایى را در آن مدرسه گذراندند.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif  در حوزه‌ی علمیه
سیدعلی از همان دوره‌ی دبیرستان، خواندن «جامع‌المقدمات» و صرف و نحو را آغاز كرد. سپس از مدرسه‌ی جدید وارد حوزه‌ی علمیه شد و نزد پدر و دیگر اساتید وقت ادبیات و مقدمات عربی را فراگرفت. ایشان درباره‌ی انگیزه‌ی ورود به حوزه‌ی علمیه و انتخاب راه روحانیت این‌چنین می‌گویند: «عامل و موجب اصلى در انتخاب این راه نورانى روحانیت، پدرم بودند و مادرم نیز علاقه‌مند و مشوّق بودند.»

وی كتب ادبیات عربی از قبیل «جامع‌المقدمات»، «سیوطى» و «مُغنى» را نزد مدرسان مدرسه‌ی «سلیمان‌خان» و «نواب» خواند. پدر نیز بر درس فرزندانش نظارت مى‌كرد. كتاب «مَعالم» را هم در همان دوره خواند. سپس «شرایع‌الاسلام» و «شرح لمعه» را در محضر پدر و مقدارى را نزد مرحوم «آقا میرزا مدرس یزدى» آموخت. پس از آن «رسائل» و «مكاسب» را در محضر مرحوم حاج شیخ هاشم قزوینى و بقیه‌ی دروس سطح فقه و اصول را نزد پدر فرا گرفت و دوره‌ی مقدمات و سطح دروس حوزه را در پنج سال‌و‌نیم به پایان رساند. در همان هنگام به علوم معقول نیز توجه كرد و در زمینه‌ی منطق و فلسفه، كتاب منظومه‌ی سبزواری را ابتدا نزد «مرحوم آیت‌الله میرزا جوادآقا تهرانى» و بعدها در جلسات مرحوم «شیخ رضا ایسى» خواند.
پدر ایشان در تمام مراحل این پیشرفت نقشی بسزا داشت.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif  در حوزه‌ی علمیه‌ی نجف اشرف
آیت‌الله خامنه‌اى كه از هیجده سالگى حضور در درس خارج فقه و اصول مرجع بزرگ مرحوم آیت‌الله‌العظمى میلانى را در مشهد آغاز كرده بودند، در سال ۱۳۳۶ به قصد زیارت عتبات عالیات، عازم نجف اشرف شدند. در نجف با مشاهده و شركت در درس خارج مجتهدان بزرگ حوزه‌ی نجف از جمله مرحوم سید محسن حكیم، سید محمود شاهرودى، میرزا باقر زنجانى، سید یحیى یزدى و میرزا حسن بجنوردى، اوضاع درس و تدریس و تحقیق آن حوزه‌ی علمیه را پسندیدند. به همین دلیل قصد اقامت در حوزه‌ی نجف كردند و پدر را از این قصد خود آگاه ساختند، ولى پدر موافقت نكرد. لذا ایشان به مشهد بازگشتند و پس از مدتی به قم رفتند.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif  در حوزه‌ی علمیه قم
آیت‌الله خامنه‌اى از سال ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۳ در حوزه‌ی علمیه قم به تحصیلات عالى در فقه و اصول و فلسفه، مشغول شدند و از محضر بزرگانی چون آیت‌الله‌العظمى بروجردى، حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خمینى قدّس‌سرّه، شیخ مرتضى حائرى یزدى و علامه طباطبائى استفاده كردند.
ایشان طی مكاتباتى كه در سال ۱۳۴۳ با پدرشان داشتند، متوجه شدند كه یك چشم پدر به علت بیماری «آب مروارید» نابینا شده است. به همین دلیل بین ماندن در قم و ادامه‌ی تحصیل در حوزه‌ی عظیم آن و بازگشت به مشهد مردد شدند و در آخر بر سر این دوراهى، راهی را انتخاب كردند كه بعضى از اساتید و آشنایان از آن افسوس خوردند؛ افسوس از اینكه چرا ایشان به این زودى حوزه‌ی علمیه‌ی قم را ترك كردند و اگر مى‌ماندند، آینده‌ای بهتر در انتظارشان بود! اما...
«به مشهد رفتم و خداى متعال توفیقات زیادى به ما داد. به هر حال به دنبال كار و وظیفه‌ی خود رفتم. اگر بنده در زندگى توفیقى داشتم، اعتقادم این است كه ناشى از همان بِرّى [نیكى] است كه به پدر، بلكه به پدر و مادر انجام داده‌ام.»

ایشان در مشهد از ادامه‌ی درس دست برنداشتند و به‌جز ایام مبارزه و زندان، به طور رسمى تحصیلات فقهى و اصول خود را تا سال ۱۳۴۷ در محضر اساتید بزرگ حوزه‌ی مشهد و به‌ویژه آیت‌الله‌العظمى میلانى ادامه دادند. همچنین از سال ۱۳۴۳ كه در مشهد ماندگار شدند، در كنار تحصیل و مراقبت از پدر، به تدریس كتب فقه و اصول و معارف دینى به طلاب جوان و دانشجویان پرداختند.

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif  مبارزات سیاسى
آیت‌الله خامنه‌اى به گفته‌ی خودشان: «از شاگردان فقهى، اصولى، سیاسى و انقلابى امام خمینى قدّس‌سرّه» هستند اما نخستین جرقه‌هاى سیاسى و مبارزاتى ایشان و دشمنى با طاغوت را مجاهد بزرگ و شهید راه اسلام شهید «سید مجتبى نواب صفوى» در ذهن ایشان زده است؛ هنگامی كه نواب صفوى با عده‌اى از فداییان اسلام در سال ۱۳۳۱ به مشهد رفتند و در مدرسه‌ی سلیمان‌خان، سخنرانى پرهیجان و بیداركننده‌اى در موضوع احیاى اسلام و حاكمیت احكام الهى و نیز فریب و نیرنگ شاه و انگلیس و دروغگویى آنان به ملت ایران ایراد كردند.
«همان وقت جرقه‌هاى انگیزش انقلاب اسلامى به وسیله‌ی نواب صفوى در من به وجود آمده و هیچ شكى ندارم كه اولین آتش را مرحوم نواب در دل ما روشن كرد.»

http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif  همراه با نهضت حضرت امام خمینى قدّس‌سرّه
آیت‌الله خامنه‌اى از سال ۱۳۴۱ كه در قم حضور داشتند و حركت انقلابى و اعتراض‌آمیز امام خمینى علیه سیاست‌هاى ضد اسلامى و آمریكاپسند محمدرضا شاه پهلوى آغاز شد، وارد میدان مبارزات سیاسى شدند و شانزده سال تمام با وجود فراز و نشیب‌هاى فراوان و شكنجه‌ها و تعبیدها و زندان‌ها مبارزه كردند و در این مسیر از هیچ خطرى نترسیدند. نخستین بار در محرم سال ۱۳۸۳ ﻫ.ق از سوى امام خمینى قدّس‌سرّه مأموریت یافتند كه پیام ایشان را به آیت‌الله‌العظمی میلانى و علماى خراسان در خصوص چگونگى برنامه‌هاى تبلیغاتى روحانیون در ماه محرم و افشاگرى علیه سیاست‌هاى آمریكایى شاه و اوضاع ایران و حوادث قم برسانند. ایشان این مأموریت را انجام دادند و خود نیز براى تبلیغ، عازم شهر بیرجند شدند و در راستاى پیام امام خمینى، به تبلیغ و افشاگرى علیه رژیم پهلوى و آمریكا پرداختند. به این خاطر در ۹ محرم «۱۲ خرداد ۱۳۴۲»  دستگیر و یك شب بازداشت شدند و فرداى آن با این شرط آزاد شدند ‌كه منبر نروند و تحت نظر باشند. با پیش آمدن حادثه‌ی خونین 15خرداد، باز هم ایشان را از بیرجند به مشهد آوردند، تحویل بازداشتگاه نظامى دادند و ده روز در آن‌جا با سخت‌ترین شرایط و شكنجه و آزارها زندانى شدند.

دومین بازداشت
در بهمن 1342 -رمضان 1383 ﻫ.ق- آیت‌الله خامنه‌اى با عده‌اى از دوستانشان بر اساس برنامه‌ی حساب‌شده‌اى به مقصد كرمان حركت كردند. پس از دو سه روز توقف در كرمان و سخنرانى و منبر و دیدار با علما و طلاب آن شهر عازم زاهدان شدند. سخنرانى‌ها و افشاگرى‌هاى پرشور ایشان و به‌ویژه در ایام ششم بهمن -سالگرد انتخابات و رفراندوم رژیم شاه- مورد استقبال مردم قرار گرفت. در روز پانزدهم رمضان كه مصادف با میلاد امام حسن علیه‌السلام بود، صراحت و شجاعت و شور انقلابى ایشان در افشاگرى سیاست‌هاى شیطانى و آمریكایى رژیم پهلوى، به اوج رسید و ساواك شبانه ایشان را دستگیر و با هواپیما روانه‌ی تهران كرد. رهبر بزرگوار، حدود دو ماه در زندان قزل‌قلعه -به صورت انفرادى- زندانى شدند و انواع اهانت‌ها و شكنجه‌ها را تحمل كردند.

سومین و چهارمین بازداشت
كلاس‌هاى تفسیر و حدیث و اندیشه‌ی اسلامى ایشان در مشهد و تهران با استقبال كم‌نظیر جوانان پرشور و انقلابى مواجه شد. همین فعالیت‌ها سبب عصبانیت ساواك شد و ایشان را مورد تعقیب قرار دادند. به این خاطر در سال 1345 در تهران مخفیانه زندگى مى‌كردند و یك سال بعد -1346- دستگیر و محبوس شدند. همین فعالیت‌هاى علمى و برگزارى جلسات و تدریس و روشنگرى عالمانه و مصلحانه بود كه موجب شد آن بزرگوار بار دیگر توسط ساواك جهنمى پهلوى در سال 1349 نیز دستگیر و زندانى كردند.

پنجمین بازداشت
حضرت آیت‌الله خامنه‌اى درباره‌ی پنجمین بازداشت خویش توسط ساواك مى‌نویسد:
«از سال 48 زمینه‌ی حركت مسلحانه در ایران محسوس بود. حساسیت و شدت عمل دستگاه‌هاى جارى رژیم پیشین نیز نسبت به من -كه به قرائن دریافته بودند چنین جریانى نمى‌تواند با افرادى از قبیل من در ارتباط نباشد- افزایش یافت. سال 50 مجدداً و براى پنجمین بار به زندان افتادم. برخوردهاى خشونت‌آمیز ساواك در زندان آشكارا نشان مى‌داد كه دستگاه از پیوستن جریان‌هاى مبارزه مسلحانه به كانون‌هاى تفكر اسلامى به‌شدت بیمناك است و نمى‌تواند بپذیرد كه فعالیت‌هاى فكرى و تبلیغاتى من در مشهد و تهران از آن جریان‌ها بیگانه و به كنار است. پس از آزادى، دایره‌ی درس‌هاى عمومى تفسیر و كلاس‌هاى مخفى ایدئولوژى و ... گسترش بیشترى پیدا كرد.»

بازداشت ششم
در بین سال‌هاى ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۳ درس‌هاى تفسیر و ایدئولوژى آیت‌الله خامنه‌اى در سه مسجد «كرامت»، «امام حسن علیه‌السلام» و «میرزا جعفر» مشهد مقدس تشكیل می‌شد و هزاران نفر از مردم مشتاق به‌ویژه جوانان آگاه و روشنفكر و طلاب انقلابى و معتقد را به این سه مركز مى‌كشاند و با تفكرات اصیل اسلامى آشنا مى‌ساخت. درس نهج‌البلاغـه‌ی ایشان از شور و حال دیگـرى برخوردار بود و در جزوه‌هاى پلى‌كپى‌شده تحت عنوان: «پرتوى از نهج‌البلاغه» تكثیر و دست به دست مى‌گشت. طلاب جوان و انقلابى كه درس حقیقت و مبارزه را از محضر ایشان مى‌آموختند، با عزیمت به شهرهاى دور و نزدیكِ ایران، افكار مردم را با آن حقایق نورانى آشنا و زمینه را براى انقلاب بزرگ اسلامى آماده مى‌ساختند.

این فعالیت‌ها موجب شد كه در دى ماه 1353 ساواك بى‌رحمانه به خانه‌ی آیت‌الله خامنه‌اى در مشهد هجوم ببرد و ایشان را دستگیر و بسیارى از یادداشت‌ها و نوشته‌های ایشان را ضبط كنند. این ششمین و سخت‌ترین بازداشت ایشان بود و تا پاییز 1354 در زندان كمیته‌ی مشترك تهران زندانی بودند. در این مدت در سلولى با سخت‌ترین شرایط نگهداشته شدند. سختى‌هایى كه ایشان در این بازداشت تحمل كردند، به تعبیر خودشان «فقط براى آنان كه آن شرایط را دیده‌اند» قابل فهم است.

پس از آزادى از زندان، به مشهد مقدس برگشتند. باز هم همان برنامه و تلاش‌هاى علمى و تحقیقى و انقلابى ادامه داشت. البته دیگر امكان تشكیل كلاس‌هاى سابق را به ایشان ندادند.

در تبعید
رژیم پهلوى در اواخر سال ۱۳۵۶، آیت‌الله خامنه‌اى را مجدداً دستگیر و براى مدت سه سال به شهر ایرانشهر تبعید كرد. البته در اواسط سال ۱۳۵۷ و در پی اوج‌گیرى مبارزات مردم مسلمان و انقلابى ایران، ایشان از تبعیدگاه آزاد شدند و به مشهد مقدس بازگشتند و در صفوف مقدم مبارزات مردمى علیه رژیم پهلوى قرار گرفتند. پس از پانزده سال مبارزه‌ی مردانه و مجاهدت و مقاومت در راه خدا و تحمل آن‌همه سختى و تلخى، ثمره‌ی شیرین قیام و مقاومت و مبارزه؛ یعنى پیروزى انقلاب كبیر اسلامى ایران و سقوط خفّت‌بار حكومتِ سراسر ننگ و ظالمانه‌ی پهلوى و برقرارى حاكمیت اسلام در این سرزمین را دیدند.

در آستانه‌ی پیروزى
در آستانه‌ی پیروزى انقلاب اسلامى و پیش از بازگشت امام خمینى از پاریس به تهران، «شوراى انقلاب اسلامى» با شركت افراد و شخصیت‌هاى مبارزى همچون شهید مطهرى، شهید بهشتى، هاشمى رفسنجانى و ... در ایران تشكیل گردید. آیت‌الله خامنه‌اى نیز به فرمان امام بزرگوار به عضویت این شورا درآمدند. پیام امام توسط شهید مطهرى به ایشان ابلاغ گردید و با دریافت پیام رهبر كبیر انقلاب، از مشهد به تهران آمدند.

پس از پیروزى
آیت‌الله خامنه‌اى پس از پیروزى انقلاب اسلامى نیز همچنان پرشور و پرتلاش به فعالیت‌هاى ارزشمند اسلامى و در جهت نزدیك‌تر شدن به اهداف انقلاب اسلامى پرداختند كه همه در نوع خود و در زمان خود بى‌نظیر و بسیار مهم بودند كه در این مختصر فقط به ذكر رئوس آنها مى‌پردازیم:

٭ پایه‌گذارى «حزب جمهورى اسلامى» با همكارى و همفكرى علماى مبارز و هم‌رزم خود: شهید بهشتى، شهید باهنر، حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمى رفسنجانى و... دراسفند ۱۳۵۷

٭ معاونت وزارت دفاع در سال ۱۳۵۸

٭ سرپرستى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى در سال ۱۳۵۸

٭ امام جمعهٔ تهران، ۱۳۵۹

٭ نمایندگی امام خمینی قدّس‌سرّه در شوراى عالى دفاع، ۱۳۵۹

٭ نمایندگی مردم تهران در مجلس شوراى اسلامى، ۱۳۵۸

٭ حضور فعال و مخلصانه در لباس رزم در جبهه‌هاى دفاع مقدس، در سال ۱۳۵۹ با شروع جنگ تحمیلى عراق علیه ایران و تجاوز ارتش متجاوز صدام به مرزهاى ایران؛ با تجهیزات و تحریكات قدرت‌هاى شیطانى و بزرگ ازجمله آمریكا و شوروى سابق

٭ ترور نافرجام ایشان توسط منافقین در ششم تیرماه ۱۳۶۰ در مسجد ابوذر تهران

٭ ریاست‌جمهورى؛ به دنبال شهادت محمدعلى رجایى دومین رئیس‌جمهور ایران، آیت‌الله خامنه‌اى در مهر ماه ۱۳۶۰ با كسب بیش از شانزده میلیون رأى مردمى و حكم تنفیذ امام خمینى قدّس‌سرّه به مقام ریاست‌جمهورى ایران اسلامى برگزیده شدند. همچنین از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸ براى دومین بار به این مقام و مسئولیت انتخاب شدند.

٭ ریاست شوراى انقلاب فرهنگ، ۱۳۶۰

٭ ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، ۱۳۶۶

٭ ریاست شوراى بازنگرى قانون اساسى، ۱۳۶۸

٭ رهبرى و ولایت امت كه از روز چهاردهم خرداد سال ۱۳۶۸، پس از رحلت رهبر كبیر انقلاب امام خمینى (قدس سره) توسط مجلس خبرگان رهبرى به این مقام و مسئولیت عظیم انتخاب شدند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 17 تیر 1396 04:44 ق.ظ
What's up i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also create comment due
to this brilliant article.
دوشنبه 1 خرداد 1396 10:10 ق.ظ
I think the admin of this web site is truly working hard
for his web site, as here every data is quality based material.
سه شنبه 2 خرداد 1391 07:37 ق.ظ
سلام علیکم
خسته نباشید پیشنهاداتی دارم که اعلام میکنم:
1-قالب وبلاگتان مناسب یا سایت مذهبی نیست.
2-مشتاق تبادل لینک با شمائیم.
3-یا علی مدد
احمد صبوریممنون از راهنمائیتان دوست من
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


اداره تبلیغات اسلامی ماکو
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : احمد صبوری
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

كدهای جاوا وبلاگ
(wellcame خوش آمدید)
سلام